Endokrynologia

Endokrynologia

Warto skorzystać z porad endokrynologa, gdy zauważamy u siebie któryś z objawów:

  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
  • nadpobudliwość lub wahania nastroju
  • potliwość
  • trądzik po okresie dojrzewania
  • wypadanie włosów lub pojawienie się nadmiernego owłosienia u kobiet (hirsutyzm)
  • notujemy szybki spadek lub wzrost wagi ciała
  • pomimo zakończenia okresu wzrostu kości, zauważamy, że zaczynają nam rosnąć dłonie i stopy, a twarz zmienia wygląd
  • pojawiają się obrzęki, zastoje płynów, nadciśnienie lub zaburzenia w rytmie serca
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Hormony są substancjami mającymi ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie naszego organizmu. Zapewniają równowagę poprzez regulowanie i koordynowanie funkcjonowania tkanek i narządów. Warunkują m.in. przemianę materii, samopoczucie, nastrój, wydolność fizyczną, wygląd, płodność. Najbardziej powszechną grupą schorzeń endokrynologicznych stanowią choroby tarczycy - przeważająca część pacjentów poradni endokrynologicznych to pacjenci z chorobami tego narządu.

Endokrynolog zajmuje się schorzeniami związanymi z niewłaściwą pracą tarczycy, jajników, jąder, trzustki, przysadki, nadnerczy czy podwzgórza. Wynika ona z zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu, która wpływa bezpośrednio na zdrowie i jakość ludzkiego życia.

Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Wizyta w gabinecie endokrynologicznym staje się koniecznością m.in. w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z trądzikiem, nagłym przyrostem lub spadkiem wagi, częstym uczuciem senności, nadmiernym owłosieniem lub wypadaniem włosów, zaburzenia miesiączki.

Innymi objawami, które powinny wzbudzić naszą czujność jest nadmierne pocenie, powiększenie dłoni, stóp czy zmiana rysów twarzy - są to pierwsze sygnały, że osoba taka powinna poddać się badaniom.

Kiedy zaczną pojawiać się problemy endokrynologiczne, konieczne okazuje się udanie do specjalisty. Szybkie leczenie sprawia, że zatrzymanie choroby staje się bardziej możliwe, a co za tym idzie wyeliminowane zostają dokuczliwe symptomy, takie jak: otyłość, złe samopoczucie, wahania nastroju, ciągłe zmęczenie oraz problemy z cyklem menstruacyjnym

W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem, dlatego bardzo ważne jest szczere odpowiadanie na wszystkie pytania. W razie potrzeby zlecane jest wykonanie USG tarczycy czy jamy brzusznej. Lekarz endokrynolog po badaniu oraz zebraniu szczegółowego wywiadu zaleca Pacjentowi jakie badania powinien zrobić, aby wyjaśnić przyczynę ewentualnych zaburzeń hormonalnych - ponieważ bardzo częstymi schorzeniami są choroby tarczycy, mogą to być hormony tarczycy czy p/ciała skierowane przeciwko tarczycy jak TSH, fT3, fT4 czy anty-TG i anty-TPO. Poza tym w zależności od potrzeb zalecane jest badanie hormonów przysadki, nadnerczy czy gonad, poziomu witaminy D3 w organizmie. Dopiero po uzyskaniu tych wyników, specjalista może stwierdzić, czy konieczne jest leczenie endokrynologiczne. Jeśli okaże się, że jest ono niezbędne, lekarz postawi diagnozę i rozpocznie się leczenie, które najczęściej wiąże się z regularnym przyjmowaniem odpowiednich medykamentów.

Aby zamówić e-wizytę wystarczy:

Specjaliści współpracujący z Centrum to:

  • Łukasz Domagała


Konsultacje telemedyczne

Łomża - Centrum Medyczne InnoMED, Zespół Centrum Medycznego InnoMED zaprasza do Łomży, Zespół Łomżyńskie Centrum Medyczne InnoMED
chirurg, onkolog, neurolog, radiolog, ortopeda, rehabilitacja, logopeda, neurologopeda, alergolog, fizjoterapeuta,
chirurgia Łomża, onkologia, neurologia, radiologia, ortopedia, logopedia, neurologopedia, fizjoterapia, proktolog, alergologia Łomża, rehabilitant