Badania laboratoryjne / Usługi pielęgniarskie

Badania laboratoryjne / Usługi pielęgniarskie

Oferujemy szeroki zakres badań diagnostycznych oraz usług pielęgniarskich.

Materiał do badań diagnostycznych pobieramy w poniedziałek, środę i piątek, w godzinach 7:3010:00.

Po wcześniejszym umówieniu telefonicznym oferujemy zapisy na konkretną godzinę.

Pobrania krwi u dzieci poniżej 10 roku życia umawiamy telefonicznie.

Pobrania materiału do badań w warunkach domowych oraz usługi pielęgniarskie umawiamy telefonicznie.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie:

Rejestracja: ☎ 577 491 000 lub 577 287 000.

Od 1 marca do każdego paragonu doliczana jest opłata + 5 zł za usługę pielęgniarską.Współpracuje z nami doświadczony zespół pielęgniarski:

 • Hanna Kiełczewska
 • Bożena Korytkowska
 • Magdalena Kotowska
 • Zofia Sokołowska
 • Iwona Witkowski-Puchacz
 • Elżbieta WyrzykowskaRodzaje badań Centrum Medyczne InnoMED:

 • Autoimmunologia
 • Badania kału
 • Badania mikrobiologiczne
 • Badania serologiczne
 • Badania układu krzepnięcia
 • Badania podstawowe i biochemiczne
 • Badania z moczu
 • Diagnostyka anemii
 • Diagnostyka chorób nowotworowych
 • Diagnostyka chorób tarczycy
 • Diagnostyka choroby wieńcowej i chorób serca
 • Diagnostyka cukrzycy
 • Diagnostyka osteoporozy i zaburzeń kostnych
 • Hematologia
 • Hormony płciowe i inne badania ginekologiczno-położnicze
 • Immunoglobuliny, składniki dopełniacza i inne enzymy
 • Hormony i metabolity
 • Markery odczynów zapalnych i chorób reumatologicznych
 • Badania toksykologiczne – leki, metabolity, alkohole i inne substancje, metale, narkotyki
 • Diagnostyka chorób genetycznych met. ecrf

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ LABORATORYJNYCH

➡ Przygotowanie Pacjenta do badania krwi

 • Na pobranie krwi należy zgłosić się rano, między godziną 7:30 a 10:00. W przypadku badań pilnych i/lub na zlecenie lekarza dopuszcza się możliwość pobrania krwi w innych porach dnia.
 • Pacjent powinien być na czczo tzn. po minimum 10-12 godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów. Po przespanej nocy, nie po intensywnym wysiłku fizycznym.
 • W przypadku przyjmowania leków, pacjent powinien skonsultować z lekarzem czas ich zażycia w dniu pobrania.
 • Przy monitorowaniu leku, krew pobieramy przed kolejną dawką.
 • Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku, należy unikać wysiłku fizycznego.
 • Wyjątkowo dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody bez dodatków.
 • Krew pobierana jest z wykorzystaniem aspiracyjno-próżniowego systemu pobierania krwi.
Przyjdź na pobranie na czczo
Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego
Dzień przed badaniem unikaj spożywania alkoholu
Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody

➡ Co ma wpływ na wyniki badania krwi?

Jeśli wyniki maja być jak najbliższe prawdy, trzeba wiedzieć, co jeszcze wpływa na stężenie różnych substancji we krwi.

Badanie krwi a przyjmowane leki - w miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Amoniak - wysoki poziom może być efektem znacznej dawki alkoholu wypitej wieczorem albo stosowania leków przeciwbólowych.

Bilirubina - podnosi się po alkoholu, barbituranach, dużych dawkach witaminy C.

Czas krzepnięcia krwi - wydłuża się po zażyciu salicylanów (jak np. polopiryna, aspiryna).

Glukoza (cukier) we krwi obniża się pod wpływem dużych dawek witaminy C, alkoholu, salicylanów, sterydów, kofeiny, papierosów, leków moczopędnych i psychotropowych.

Hormony tarczycy – na ich wyższe stężenie wpływają preparaty zawierające jod, kortykosteroidy, ale także popularna aspiryna czy polopiryna.

Jod – podwyższenie poziomu bywa skutkiem przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, hormonów tarczycowych, testosteronu, kwasu acetylosalicylowego.

Kwas moczowy będzie miał niższe niż w rzeczywistości stężenie po alkoholu i lekach na przeziębienie.

Lipidy i cholesterol – ich poziom znacznie się podniesie po tłustym wieczornym posiłku, a obniży po alkoholu i antybiotykach.

Magnez – jego stężenie maleje po nadużyciu alkoholu, kawy, doustnych środkach antykoncepcyjnych. Rośnie natomiast po dużych dawkach wapnia i witaminy D3.

Potas – poziom spada po lekach moczopędnych.

Prolaktyna – jej stężenie zwiększa się po alkoholu i przy regularnym stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.

Próby wątrobowe (aminotransferazy AlAT, AspAT) – wyniki mogą podwyższać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, sulfonamidy, antybiotyki, sterydy anaboliczne, a także duże dawki witaminy C.


BADANIA WYKONYWANE NA CZCZO

Na zafałszowanie wyników badania krwi wpływa wiele przyjmowanych pokarmów i leków. Nie wiadomo także, jak organizm zareaguje po spożyciu posiłku, napoju czy gumy do żucia. Jeżeli jest tylko taka możliwość, powinno się wykonywać wszystkie badania krwi na czczo, mimo że dopuszczalne jest ich wykonanie po jedzeniu czy wypiciu kawy.

 1. Glukoza - bezwzględnie na czczo
  Badanie poziomu glukozy we krwi ma na celu wykrycie wahań tego związku lub ewentualnej nietolerancji samej glukozy. Pobrania dokonuje się zwykle w godzinach 7:00-10:00 rano, a ostatni posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej o godzinie 18.00 poprzedniego dnia.
  Jedzenie i picie nieobojętnych substancji może zaburzać wyniki badania, dlatego tego zakazu należy przestrzegać bezwzględnie.
 2. Morfologia - na czczo
  Pełna morfologia krwi jest badaniem, dzięki któremu możemy ocenić ogólny stan układu czerwonokrwinkowego i białokrwinkowego oraz płytek krwi pacjenta. Przed badaniem zaleca się, by osoba badana nie jadła przez ok. 12h. Optymalnie ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18.00.
 3. Próby wątrobowe (w tym: ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) - na czczo
  Próby wątrobowe pozwalają już we wczesnym stadium wykryć zaburzenia gospodarki tłuszczowej oraz zapalenie czy stłuszczenie wątroby. Badanie polega na oznaczeniu wielkości parametrów wątroby takich jak bilirubina czy enzymów wątrobowych. By wyniki nie zostały zaburzone, pacjent powinien zjeść ostatni posiłek do godziny 18.00 po południu, jeśli następnego dnia planuje poddać się pobraniu próbki.
 4. Lipidogram (w tym: CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) - na czczo
  By określić stan gospodarki lipidowej organizmu pacjenta, lekarz może zlecić badanie lipidogramu. Jego wyniki obejmują stężenie tzw. Złego i dobrego cholesterolu, a także trójglicerydów. Dzięki temu, lekarzowi szybciej uda się zdiagnozować ewentualną miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i groźne choroby serca. Diagności zalecają, by pozostać na czczo przez trzynaście do czternastu godzin przed pobraniem próbki.
 5. Insulina - bezwzględnie na czczo
  Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę i regulującym jej pracę. Gdy z jakiegoś powodu produkcja insuliny jest zaburzona, możemy mieć do czynienia z cukrzycą. W przypadku tego badania bardzo łatwo jest wpłynąć na prawidłowy wynik, dlatego zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków na czternaście godzin przed pobraniem jest tutaj dla wszystkich obligatoryjny.
 6. Elektrolity (w tym: Na - sód, K - potas) - bezwzględnie na czczo
  Przygotowanie do tego badania ma dość oryginalną formę. Przed niemal każdym pobraniem, lekarze zalecają picie dużej ilości wody, co zwiększa widoczność żył i pozwala łatwiej wkłuć się w nie pielęgniarce. Jednak w przypadku elektrolitów trzeba zwrócić uwagę na to, jaką wodę mamy zamiar wypić. Wody mineralne, zwłaszcza te zawierające dodatkowe witaminy i mikroelementy mogą zaburzyć wynik badania. Przed pobraniem krwi, które ma na celu zmierzenie ilość zawartych w niej elektrolitów, należy pić wyłącznie przegotowaną wodę z kranu i wystrzegać się wszelkich wód butelkowych, dostępnych w sklepach. Poza tym pacjent musi bezwzględnie pozostać na czczo przed czternaście godzin przed pobraniem materiału.
 7. Mocznik - na czczo
  Oznaczenie stężenia mocznika w surowicy krwi jest istotne przede wszystkim w diagnostyce pracy nerek. Wynik badania zależy od często przeciwstawnych mechanizmów oraz nawyków żywieniowych. Chcąc zbadać poziom mocznika, na badania powinniśmy wybrać się rano, najlepiej przed godziną 10.00, a ostatni posiłek zjeść najpóźniej o 18.00 dnia poprzedniego.
 8. Kortyzol - bezwzględnie na czczo
  Kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu, jest odpowiedzialny regulację ciśnienia, metabolizmu glukozy, białek i tłuszczów, a także za hamowanie odpowiedzi układu odpornościowego, czyli efekt przeciwzapalny. Ze względu na rytm dobowy wydzielania kortyzolu, krew do badania należy pobierać, w godzinach porannych pomiędzy godziną 6:00 a 10:00, w godzinach popołudniowych pomiędzy godziną 16:00 a 20:00 lub około północy. Przy kolejnych pobraniach trzeba pamiętać, by odbywały się one o tej samej porze, ze względu na fakt, że parametr ten zachowuje zmienność dobową. Ważne jest także, by badany unikał stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego podczas i przed pobraniem, by nie zaburzyć ostatecznych wyników. Przez około dwanaście godzin przed pobraniem próbki, pacjent powinien powstrzymać się od posiłku, a także unikać w tym czasie picia herbaty oraz kawy.
 9. APTT i PT (INR) - na czczo
  Badania te służą do oceny aktywności czynników wewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia. Są wyjątkowo przydatne w ocenie funkcji wątroby i diagnostyce zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego DIC. Aby uzyskać poprawny wynik diagnostyczny, należy pozostać na czczo przez przynajmniej trzynaście godzin oraz odstawić bogate w tłuszcze posiłki na dobę przed pobraniem.
 10. Aldosteron - na czczo
  Aldosteron jest steroidowym hormonem należącym do grupy mineralokortykosteroidów, syntetyzowanym w warstwie kłębkowatej kory nadnerczy, wykazującym największą aktywność spośród wszystkich związków z grupy mineralokortykosteroidów. Oznaczenie go w surowicy, przydatne jest w diagnostyce różnicowego nadciśnienia tętniczego, hiperaldosteronizmu, a także zaburzeń elektrolitowych. Przed oznaczeniem, należy unikać wysiłku i pozostawać przez przynajmniej dwie godziny w niezmiennej pozycji. Dlatego, gdy krew będzie pobierana na siedząco, pacjent powinien zasiąść w fotelu odpowiednio wcześniej. Przy wyborze pozycji leżącej, pobrania najlepiej dokonywać rano, przed podniesieniem się z łóżka. Dodatkowo ważne jest, by kolację poprzedniego dnia zjeść najpóźniej o godzinie 18.00.
 11. Na czczo wykonuje się także:
  • OB,
  • Retikulocyty i płytki,
  • Czas krwawienia + krzepnięcia,
  • Białko całkowite,
  • Albumina,
  • Bilirubina z frakcjami,
  • Trójglicerydy,
  • Mocznik, kreatynina, kwas moczowy,
  • Żelazo,
  • Wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlorki,
  • Hormony tarczycy,
  • C-peptyd,
  • hbA1C (hemoglobina glikowana),
  • Ferrytyna,
  • Witamina B12,
  • Kwas foliowy,
  • Hormony płciowe,
  • Aldosteron, kortyzol,
  • Choroby wirusowe (żółtaczka, toksoplazmoza, mononukleoza, krztusiec, ospa wietrzna itp.),
  • Monitorowanie stężenia niektórych leków.

Doustny test obciążenia glukozą

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza, jeżeli pacjent nie posiada takowego skierowania lub karty ciąży, będzie musiał podpisać zgodę na wykonanie OGTT.

 • Krew do badania pobiera się dwukrotnie: na czczo i po 120 minutach od obciążenia 75 g glukozy
 • Krew pobiera się na czczo w godzinach między 7:30 a 10:00. Warunek ten może być pominięty w przypadku kobiet w ciąży.
 • Po pierwszym pobraniu krwi Pacjent otrzymuje roztwór glukozy, który należy wypić w ciągu 5 minut.
 • Po dwóch godzinach od podania glukozy pobiera się krew po raz drugi.
 • W trakcie trwania testu pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów, palenia papierosów.
 • W trakcie testu nie wolno oddalać się z miejsca przeprowadzania badania.
 • W przypadku złego samopoczucia należy fakt ten zgłosić personelowi przeprowadzającemu test.
 • Testy nie wykonuje się, jeżeli rozpoznanie cukrzycy jest oczywiste na podstawie pojedynczych oznaczeń glikemii.

➡ Przygotowanie pacjenta do badania moczu

 • Przed planowanym badaniem moczu Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do badania moczu (dostępny w aptece lub naszej placówce).
 • Przed pobraniem moczu do badań laboratoryjnych Pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego.
 • Co najmniej jeden dzień przed planowanym pobraniem moczu do badań laboratoryjnych zaleca się zachowanie abstynencji płciowej.
 • Nie zaleca się pobierania moczu do badań laboratoryjnych w trakcie krwawienia miesięcznego oraz 2-3 dni przed i po menstruacji.
 • W przypadku wykonywania badania moczu u dzieci dopuszcza się pobieranie materiału do specjalnych woreczków.
 • Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad higieny (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła). Nie należy stosować w tym celu specjalnych środków dezynfekcyjnych i odkażających.

➡ Pobieranie moczu do badania ogólnego

 • Do badania ogólnego należy przynieść pierwszą, poranną próbkę moczu.
 • Mocz należy pobrać z tzw. środkowego strumienia: pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następnie porcję około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika.
 • Pojemnik dokładnie zakręcić i podpisać nazwiskiem i imieniem.
 • Mocz dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
 • Istnieje możliwość wykonania badań laboratoryjnych z próbek moczu pobranych w innych porach dnia, w tych przypadkach interpretacja wyników powinna uwzględniać godzinę pobrania.

➡ Przygotowanie pacjenta do pobrania kału

 • Przed planowanym badaniem kału Pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy, jednorazowy pojemnik (dostępne w aptekach).
 • Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.

➡ Pobranie kału do badań laboratoryjnych

 • Świeży kał pobiera się z kilku miejsc za pomocą szpatułki do pojemnika, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego.
 • Należy unikać zanieczyszczenia materiału moczem oraz środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji toalet.
 • Pojemnik należy szczelnie zamknąć, podpisać nazwiskiem, imieniem.
 • Pojemnik dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
 • Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia materiału do laboratorium bezpośrednio po pobraniu należy materiał przechować w chłodnym miejscu w temperaturze lodówki jednak nie dłużej niż 24 godziny.
 • Kał na badanie parazytologiczne pobiera się 3-krotnie w odstępach 3-5 dniowych. Zaleca się pobieranie nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Do defekacji nie używać czopków.
 • Pobranie kału na krew utajoną nie wymaga zastosowania diety. Nie należy pobierać kału w czasie menstruacji.

Łomża - Centrum Medyczne InnoMED, Zespół Centrum Medycznego InnoMED zaprasza do Łomży, Zespół Łomżyńskie Centrum Medyczne InnoMED
chirurg, onkolog, neurolog, radiolog, ortopeda, rehabilitacja, logopeda, neurologopeda, alergolog, fizjoterapeuta,
chirurgia Łomża, onkologia, neurologia, radiologia, ortopedia, logopedia, neurologopedia, fizjoterapia, proktolog, alergologia Łomża, rehabilitant