Rehabilitacja w kompleksowej terapii stopy

Opracowanie:
mgr Katarzyna Danowska
mgr Kama Brzostowska

Na co dzień ich nie zauważamy, często o nich zapominamy i o nie dbamy, ale gdyby ich nie było, na pewno byśmy to odczuli. Nasze stopy.

Zaburzenia pracy stopy rzutują negatywnie na cały organizm. Większość naszego życia spędzamy przemieszczając się, dlatego tak ważne jest, aby o nasze stopy dbać kompleksowo. Dobrze dobrane obuwie, pielęgnacja, to tylko część tego, co możemy dla nich zrobić.

Dysfunkcji, z którymi możemy się spotkać w obrębie dolnej części naszych nóg jest wiele. Płaskostopie (podłużne, poprzeczne), haluksy, palce młotkowe, odciski, ostrogi piętowe, zapalenia rozścięgna podeszwowego to problemy, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozpoczynając rehabilitację od najmłodszych lat, jesteśmy w stanie całkowicie zniwelować dysfunkcję. U osób dorosłych jest trochę trudniej. Pamiętajmy jednak, że dzięki kompleksowej terapii jesteśmy w stanie usprawnić pracę naszych stóp i nierozerwalnie z nimi związanych - całego układu ruchu.

Dlaczego rehabilitacja stopy jest ważna?

Stopy przenoszą wszystkie obciążenia, generowane podczas chodu. To od ich właściwego ustawienia i obciążania zależna jest prawidłowa postawa ciała, praca układu motorycznego, priopriocepcja (czucie stawów) praca mięśni dna miednicy, czy stan stawów żuchwowo-skroniowych.

Rehabilitacja stopy polega na nauce odpowiedniego jej obciążania tj. ustawiania w taki sposób, aby punkty podparcia były równomiernie dociskane i warunkowały prawidłowe ustawienie wyżej położonych stawów. W stopie wyróżniamy trzy punkty podparcia (głowa I kości śródstopia, głowa V kości śródstopia i guz piętowy). Wszystkie trzy powinny być obciążane równomiernie. Nierzadko jednak zdarza się, że któryś z tych punktów jest pomijany. Rzutuje to na ustawienie stawów kolanowych w lekkiej rotacji zewnętrznej bądź wewnętrznej.

Czy podczas ćwiczeń np. robienia przysiadów boli cię przyśrodkowa część stawu kolanowego, a w kolanie nie ma zmian? Można byłoby się tu zastanowić czy to złe obciążanie stopy nie jest przyczyną tych dolegliwości. (?)

Terapia Stopy

Rozluźnienie jest to kolejny element rehabilitacji stopy. Automasaż powięziowy z wykorzystaniem wałków, piłeczek daje dobre efekty terapii. Stopa po automasażu ma lepsze ustawienie, jest bardziej elastyczna, dzięki czemu wykazuje lepszy kontakt z podłożem, zwiększają się także zakresy ruchu zgięcia i wyprostu w stawie skokowym, co w konsekwencji prawidłowo adaptuje układ ruchu do lokomocji czy podporu. Oprócz rozścięgna podeszwowego należy pamiętać o rozluźnianiu mięśni łydki oraz mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego. Pamiętajmy, że np. nadmierne napięcie mięśnia płaszczkowatego może dawać objawy „ostrogi piętowej”. Jest to ból zlokalizowany w okolicy pięty, a wynikający z napiętego mięśnia, zaburzonej biomechaniki chodu a nie samej zmiany w układzie kostnym kości piętowej.

Ćwiczenia na czucie głębokie stopy, mobilizacja stawów śródstopia, pracę na mięśniach głębokich stopy to kolejne elementy, których nie może zabraknąć w kompleksowej terapii stopy. Precyzyjne ćwiczenia drobnych mięśni stóp są trudne dla większości pacjentów, ale systematyczne ich wykonywanie daje dobre efekty terapii.

Bardzo duże znaczenie wspomagające w rehabilitacji stopy ma także kinesiology taping. Jego zastosowanie np. przy haluksach koryguje koślawe ustawienie palucha. Tapy nie przeszkadzają w noszeniu obuwia, mogą być zatem stosowane na co dzień bez żadnych przeszkód. Rozsądnym rozwiązaniem jest kompleksowe badanie stóp oraz chodu, którego zaburzony wzorzec predysponuje do powstania poszczególnych schorzeń i wad stóp. Po takiej pełnej diagnostyce przeprowadzonej przez specjalistę (fizjoterapeutę) można zaprojektować indywidualną wkładkę korygującą do obuwia.W naszym Centrum Medycznym InnoMED przy ulicy Akademickiej 48a, zapewniamy Państwu kompleksową diagnostykę i terapię stóp. Mamy możliwość wykonania badań manualnych, komputerowych oraz badania na podskopie. Obejmujemy swoich pacjentów kompleksową rehabilitacją wraz z możliwością wykonania indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych.

Terapia Stopy

Łomża - Centrum Medyczne InnoMED, Zespół Centrum Medycznego InnoMED zaprasza do Łomży, Zespół Łomżyńskie Centrum Medyczne InnoMED
chirurg, chirurg onkolog, neurolog, radiolog, ortopeda, rehabilitacja, rehabilitacja dzieci, logopeda, neurologopeda, alergolog,
chirurgia Łomża, onkologia, neurologia, radiologia, ortopedia, logopedia, neurologopedia, proktolog, alergologia Łomża