Dni Spirometrii 2019
Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji badań profilaktycznych układu oddechowego.
Badanie spirometryczne jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych. Wykonywanie spirometrii pozwala na wczesną diagnostykę obturacji i szybkie rozpoznanie POChP lub ocenę ciężkości astmy.
Dni Spirometrii 2019 odbędą się od 7 do 12 października i są częścią europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE.
Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. Celem akcji jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia oddechowego.
Obecnie na choroby obturacyjne płuc, choruje ponad 6.000.000 Polaków. Połowa chorych na astmę i 70% chorych na POChP nie wie o swojej chorobie. W ciągu 9 lat w ramach Dni spirometrii udało się przebadać ponad 56.000 pacjentów. Ponad 10.500 osób miało w badaniu spirometrycznym obturację i otrzymało list do swojego doktora z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku astmy lub POChP.
Wcześnie rozpoznana astma lub POChP pozwala na normalne życie z chorobą. Późno rozpoznana POChP skraca życie o 10-15 lat. Nie traćmy czasu – wykonajmy spirometrię.
W dniu 12 października 2019 odbędą się w naszym Centrum Medycznym BEZPŁATNE badania spirometryczne.
Aby wziąć udział wystarczy jedynie zgłosić chęć udziału telefonicznie lub bezpośrednio w rejestracji Centrum Medycznego InnoMED.
ZAPRASZAMY!
Jak się przygotować do badania?
Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które badany może nabrać i wypuścić z płuc, a także na pomiarze szybkości przepływającego przez drogi oddechowe powietrza.
Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym.
Nie zaleca się spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani napojów gazowanych w ciągu 2 godzin przed badaniem. Na ok. 30 minut przed badaniem powinno się unikać wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Nie należy palić tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 2 godziny! - jeśli stanowi istotną trudność). Jeżeli pacjent przyjmuje leki wziewne, należy ustalić z lekarzem, które z przyjmowanych leków można stosować w dniu badania, a które należy odstawić.
Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej oraz zdjąć krawat czy marynarkę. Odpowiednie przygotowanie do badania pozwoli otrzymać w pełni wartościowy wynik badania.